Twórca i dyrektor festiwalu

EWA WARTA-ŚMIETANA – Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno–Aktorski). Wystąpiła w partiach operowych: Zerlina w „Don Giovannim”, Zuzanna w „Weselu Figara”, Bastienne w „Bastien und Bastienne” Mozarta, Rachela w „Żydówce” Halevy’ego, Frasquita w „Carmen” Bizeta, operetkowych takich, jak: Riquette w „Wiktorii i jej huzarze” Abrahama, Stasi w „Księżniczce czardasza” Kalmana, Hanna w „Wesołej wdówce” Lehara, Hudel w musicalu „Skrzypek na dachu” Bocka, a także Ryfka w musicalu „Miłość czyni cuda”. Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek. Z myślą o niej współczesny kompozytor Adam Walaciński napisał cykl pieśni, których prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2001 podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie.
Powyższy repertuar wykonuje na licznych festiwalach w Polsce i poza jej granicami m.in. kilkakrotnie w Austrii, w Szwecji, USA, a także Izraelu, krajach byłej Jugosławii, Węgrzech, Niemczech, Włoszech, Słowacji, Rosji, Kanadzie.

– – – Pokaż Więcej – – –

Na zaproszenie Chińskiego Ministerstwa Kultury oraz Ambasady RP w Pekinie odbyła tournée po Chinach, występując w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych: Pekin – Forbidden City Concert Hall (Zakazane Miasto), Meizhou – Miejskie Centrum Sztuki Liang Sheng Ludu Hakka, Qingdao – Qingdao Concert Hall.

 
Dorobek nagraniowy

Z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wystąpiła w filmie biograficznym o dyrygencie Leopoldzie Kozłowskim – The Last Klezmer, który w 1995 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Latem 1999 roku została zaproszona do nagrania wokaliz w fonograficznym zapisie Pana Tadeusza na płytach CD. Wiosną roku 2001 nagrała solową płytę Kto me usta całuje (OKO-ART, OACD 2001-00001) zawierającą znane arie operetkowe i musicalowe. Jesienią 2001, wraz z innymi krakowskimi wokalistami nagrała płytę kolęd i pastorałek A pokój na ziemi (OKO-ART, OACD 2001-00007). W październiku 2006 roku zarejestrowała recitalową płytę Yerushalayim z muzyką żydowską. W maju 2007 roku nagrała płytę Ave Maria (FC001) zawierającą znane utwory muzyki sakralnej kompozytorów różnych epok, a w listopadzie dwie płyty: Ten drogi Lwów, z nagraniami dokonanymi wspólnie z laureatami „Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Lwowskiej w Krakowie”, oraz Kolędowy czas, zawierającą wybór kolęd, pastorałek oraz utworów instrumentalnych wprowadzających w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W 2009 roku nagrała płytę Jan Paweł II – Santo Subito (FC002), oprawioną w muzykę takich kompozytorów, jak m. in.: Astor Piazzola, Ennio Morricone, Edward Pałłasz. Wśród utworów znalazły się między innymi takie, jak: Nella Fantasia, będąca wokalną adaptacją przewodniego motywu z filmu Misja, czy Spente Le Stelle, napisana po śmierci Jana Pawła II przez kompozytora Gastone de Murta, a w 2010 płytę CD i DVD pod wspólnym tytułem Nie wszystek umrę – w 200 rocznicę urodzin – twórczość Chopina i dla Chopina (FC003, FC004)). Współwykonawcą tych ostatnich płyt są m.in.: pianistka Krystyna Man Li Szczepańska, aktor Jerzy Trela.
Jej głos został utrwalony również na nagraniach CD i DVD Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, (którego solistką była w czasach studenckich), na płytach: „The Christmas Carols” z towarzyszeniem Orkiestry Dętej SOLVAY (OKO-ART, 0ACD 2002-00010), płycie jubileuszowej „Nasza Pani Makowska” w 30-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej (1979-2009) , a także na potrzeby radia RAK, cykl pieśni w języku starojapońskim.
Kilka w/w płyt doczekało się już wznowień, m.in.: Ave Maria, oraz Yerushalayim (pod nowym tytułem Miasteczko Bełz).
W 2011 rogu zagrała główna rolę w filmie muzycznym realizowanym przez Telewizję Polską Tych miasteczek nie ma już. W 2012 wraz z Telewizją Kraków nagrała program Kolędy w krakowskich kościołach. W tym też roku powstał na DVD album kolędowy pt.: Ave Maria na Boże Narodzenie.
W 2013 roku wraz z Telewizją Kraków zrealizowała, wg własnego scenariusza, programy edukacyjne dla dzieci pt. „Fantastycznie klasycznie”, w których również zaśpiewała pieśni kompozytorów polskich.
Jest również współautorem książki o znanym śpiewaku, pedagogu i społeczniku Bronisławie Romaniszynie, wydanej w 2011 roku.
W tym też roku zarejestrowała na płytach DVD kolejne kolędy i pieśni bożonarodzeniowe pod tytułem Pierwsza gwiazda.
W 2013 roku napisała scenariusz do musicalu Cuda rebego, który po modyfikacjach nosi tytuł Miłość czyni cuda, a w którym to gra jedną z głównych ról. Od września 2014 r. musical ten wszedł w stały repertuar Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Oprócz działalności artystycznej Ewa Warta-Śmietana pełni funkcję Prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ, dyrektora konkursu operetkowo – musicalowego im. Iwony Borowickiej (jedynego w Polsce pod względem merytorycznym), a także dyrektora Festiwalu „Muzyczne Zdroje” w Lądku Zdrój. Jest prezesem firmy EUROARTPOL Sp. z o.o.

Posłuchaj

List do Chopina

Dla Ciebie Dziś Śpiewam Tę Pieśn

Tych miasteczek nie ma już

Walc z baletu Copella (L. Dellbes)

Ave Maria

Wicedyrektor festiwalu

ALOIS ROSTEK – Prezes Grupy Rosco Polska. Mecenas Kultury Miasta Krakowa.

 

Twórca projektu statuetki Białej Damy

Czeslaw-DzwigajProf. zw. dr hab. CZESŁAW DŹWIGAJ – urodził się w 1950 roku w Nowym Wiśniczu. W 1977 ukończył Wydział Rzeźby ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Antoniego Hajdeckiego. Kierownik Pracowni Rzeźby w Ceramice ASP w Krakowie. Kierownik Katedry Sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberoku (Słowacja). W latach 1994- 2011 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Visiting profesor kilku uczelni w Europie.
W dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt pomników zrealizowanych na wszystkich kontynentach świata, realizację kompleksowych wnętrz sakralnych, medali i monumentalnych port. Aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym poprzez udział w wystawach zbiorowych i wystawach indywidualnych. Wydał trzy tomy poetyckie oraz opublikował szereg artykułów krytycznych o sztuce.

 

Wykonawca statuetki Białej Damy

mgr inż. WIKTOR RUSIŁKO – absolwent AGH, mistrz złotnictwa, prowadzi zakład rzemieślniczy od 1984 r., specjalizuje się w odlewnictwie precyzyjnym metali kolorowych i szlachetnych – tworzy miniatury, jest laureatem wielu konkursów na pamiątkę polską.
Strona internetowa: www.miniatury.pl

 

Kompozytor

WALDEMAR KRÓL – Kompozytor, aranżer, pianista. Jest artystą gruntownie wykształconym na dwóch uczelniach muzycznych – Akademii Muzycznej w Krakowie (ukończone z wyróżnieniem studia pianistyczne) i Akademii Muzycznej w Katowicach (kompozycja i aranżacja na wydziale jazzowym).
Prowadzi działalność pedagogiczną, obecnie jest także kierownikiem sekcji instrumentów klawiszowych w jednej z krakowskich szkół muzycznych, prowadzi także zajęcia z dziećmi niewidomymi.
Muzyką zajmuje się wszechstronnie; najważniejsze dziedziny aktywności artystycznej to komponowanie i aranżowanie oraz owocująca w spore sukcesy praca z utalentowanymi dziećmi i młodzieżą.

– – – Pokaż Więcej – – –

 

Pośród doświadczeń zawodowych znajdują się m.in.: kompozycje muzyki do spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych (ostatnio musical Miłość czyni cuda wystawiony przez Gliwicki Teatr Muzyczny (wersja niemieckojęzyczna Liebe tut Wunder – premiera w berlińskim teatrze Admiralspalast, czerwiec 2015), liczne kompozycje i aranżacje na zamówienie (piosenki, muzyka instrumentalna każdego typu), utwory z przeznaczeniem dla uczniów szkół muzycznych oraz doświadczenia bardziej nietypowe: występy w roli tapera (pianisty towarzyszącego pokazom filmów niemych), tworzenie muzyki elektronicznej m.in. do prezentacji multimedialnych a nawet prowadzenie konkurencji w teleturnieju „Kinomania” w TVP Kraków.
Działalność kompozytorska została wielokrotnie doceniona – czołowe nagrody podczas Konkursu Kompozytorskiego „Srebrna Szybka” w Krakowie; grant Ministra Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”.
Jako instrumentalista prowadzi działalność solową, w zespołach i jako akompaniator wykonując muzykę o szerokim spektrum od klasycznej po rozrywkową.

 

Kreatywny mózg graficzny festiwalu Biała Dama

BOŻENA TOKARCZYK-FIGAS – Urodzona w 1986 r. w Nowym Sączu. Ukończyła Grafikę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w ramach dyplomu magisterskiego wykonała wideo – instalację pt. „Wypatrzenie”. Praca prezentowana była na wystawie pt. „Wbrew naturze” w Zbiorniku Kultury w październiku 2010. Właścicielka firmy Srebrna Pracownia zajmuje się projektowaniem graficznym, fotografią i videoartem. Lubiąca wyzwania i ciekawych ludzi, konkretna, niecierpliwa i szybko podejmująca decyzje. Aktualnie mieszka, pracuje i tworzy w Radomiu. Prywatnie mama 3 letniego Franka.
Srebrna pracownia: www.srebrnapracownia.tumblr.com

 

Twórca animacji

MACIEJ DUTCZAK – Twórca krótkich form filmowych oraz animacji, projektant grafiki komputerowej. Tworzy zwiastuny do spektakli Marcina Kobierskiego. Pracował jako technik oświetlenia przy spektaklach: Jacques Fesch – święty czy bandyta? (2012), Kłamstwo (2013), Jeszcze tej nocy (2014), Jasne Światło (2015) – sztukach wystawianych przez grupę „Teatrum Terraris”.
Dla potrzeb promocji Festiwalu Grozy, Kryminału i Tajemnicy Biała Dama stworzył projekt strony internetowej i animacji będącej wprowadzeniem w atmosferę wydarzenia oraz prezentacją logo festiwalu.
Współpracował m.in. z Rosco Polska, Fundacją Pomocy Artystom Polskim Czardasz, Euro Artpol, Polskim Domem Aukcyjnym, R&D Company.
Vimeo: CinePictures

 

Kreator niesamowitych wnętrz

Krzysztof BieńKRZYSZTOF BIEŃ – pełen pasji fachowiec od projektowania i zakładania niecodziennych ogrodów. Jego pasją są ogrody pionowe i zielone ściany. Jest absolwentem Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Sam nazywa się „managerem ogrodu” gdyż uważa, że aby zaniedbane ogródki zmieniły się w botaniczne perełki, wymagają dobrego zarządzania – od pomysłu do efektu finalnego.
Zdobywał doświadczenie w kraju oraz Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. O świecie ogrodnictwa wie prawie wszystko i potrafi tę wiedzę przekazać w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego. Współpracował z najlepszą w Małopolsce Szkółką Krzewów Ozdobnych – Hajdrowscy.– – – Pokaż Więcej – – –

Obecnie spełnia się jako właściciel własnej firmy ogrodniczej – „Krzysztof Bień FHU LEPSZY WYBÓR Usługi Ogrodnicze” oraz marki rękodzieła „MDFLovt”. W krótkim okresie działalności zdobył grono wiernych i wdzięcznych klientów, którzy z wielką przyjemnością go polecają.
Specjalizuje się w projektach, wykonaniu i opiece nad ogródkami przydomowymi oraz wspólnot mieszkaniowych. Nowatorskie metody pracy i niestandardowe zastosowanie materiałów są jego znakiem rozpoznawczym.
Jako Dyrektor kreatywny marki „MDFLovt” z wielką pasją i zaangażowaniem zajmuje się przywracaniem i transformacją obiektów uważnych za nieatrakcyjne, powrotem do naturalnych i ekologicznych, prostych i naznaczonych zębem czasu form, będących w opozycji do plastikowego konsumpcjonizmu.
Dodatkowo, dzięki projektowi „Mały Działkowiec”, podczas zajęć budzi świadomość i wrażliwość dzieci na przyrodę i otaczający nas świat. Podejmuje także współpracę z Demokratyczną Szkołą w Krakowie. W swojej pracy posługuje się narzędziami uznanych marek, gdyż uważa że dobry sprzęt to połowa sukcesu. Dzięki znajomości rynku i licznym kontaktom ma również dostęp do najlepszego materiału roślinnego w cenach producentów.
http://lepszywybor.com
MDFLovt

 

Organizator

FUNDACJA POMOCY ARTYSTOM POLSKIM CZARDASZ

fundacja_czardasz

Fundacja Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ
30-654 Kraków, ul. Tarnobrzeska 14
tel.: (+48) 692-000-955
http://www.czardasz.org.pl

 

Współorganizator

EURO ARTPOL

Euro-Artpol

Euro Artpol Sp. z o.o.
Zbaraska 3, 30-389 Kraków
tel. +48 668-404-964
tel. +48 728-413-790
e-mail: biuro@euroartpol.pl

ROTUNDA

Rotunda

LEPSZY WYBÓR

Lepszy Wybór