Projekcja filmu „Mocny człowiek” z muzyką na żywo

 
Słowo wstępne: Stanisław Janicki
 
Czas i miejsce: 6 listopada, Sala Widowiskowa CK „Rotunda” godz. 16:00
 

Informacje o filmie

Polski niemy film, dramat psychologiczny z 1929 roku, w reżyserii Henryka Szaro, będący adaptacją powieści Stanisława Przybyszewskiego wydanej pod tym samym tytułem w 1912 roku. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Film stanowi doskonałe studium artysty, który przegrywa w walce z własnym sumieniem.
Po II wojnie światowej w Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu, więc został uznany za zaginiony. W 1997 roku został jednak odnaleziony w Belgii, w archiwum filmowym. Okazało się, że tuż po realizacji (w 1929 roku) film został sprzedany do kilku krajów Europy Zachodniej. Po sprowadzeniu film został zrekonstruowany cyfrowo.
W 2006 roku film został wydany na nośniku DVD, wraz z muzyką Maleńczuk Tuta Rutkowski Super Trio.
 

Czas trwania

78 minut
 

Opis Fabuły

Film ukazuje kolejne etapy moralnego upadku artysty. Henryk Bielecki za wszelką cenę dąży do sławy i bogactwa. Bez wahania knuje spisek, morduje podstępnie swojego przyjaciela pisarza, aby wydać jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Jednak kolejno zdobywane sukcesy dają mu poczucie słabości. Po spotkaniu uroczej Niny mocą miłości na nowo odżywa w nim dawno uśpiona moralność. Do tej pory człowiek mocny zdobytą sławą i bogactwem, stacza niezwykle trudną wewnętrzną walkę.
 

PROWADZĄCY

Stanisław Janicki – Scenarzysta i reżyser filmowy, dziennikarz, historyk filmu (dr nauk humanistycznych)… czytaj więcej.